مزایای اسکلت فلزی

ساخت اسکلت فلزي
سوله چیست؟
نوامبر 15, 2018
ساخت سوله
مزایای سوله و انواع آن
نوامبر 15, 2018

ساخت و ساز با اسکلت فلزی

با توجه به رشد و توسعه ی شهر ها و شهرک های صنعتی همچنین پیشرفت ساخت و ساز با انواع متدهای بروز، روش های نوین ساخت سازه ها جایگزین روش های سنتی شده  است.  اسکلت فلزی  که مبنای ساخت یک بنا می باشند می توانند ساختمان را ایمن کرده و در برابر حوادث طبیعی مقاوم سازند.

همچنین در ساخت سازه ها از دو روش اسکلت فلزی و اسکلت بتنی استفاده می شود بر آن شدیم تا در این مقاله از سایت آرمان سوله شما عزیزان را با هر آن چه که نیاز است در خصوص این اسکلت فلزی بدانید آشنا سازیم.

تاریخچه اسکلت فلزی در چند دهه اخیر

استفاده از اسکلت فلزی در سازه ها تاریخچه ای طولانی دارد. در ابتدا از چدن در ساخت این اسکلت ها استفاده می شد. رفته رفته جنس های فولادی همانند چدن جای خود را به آهن کم کربن یا همان چکش خوار داد. اما به مرور زمان استفاده از فولاد در ساخت اسکلت های فلزی جایگزین دیگر مصالح شد، تا جایی که امروزه به اسکلت فلزی در اکثر ساخت و سازها استفاده می گردد.

بهترین نوع اتصالات برای اسکلت فلزی پیچ و مهره می باشد و حتی در برخی از کشور های اروپایی اجازه استفاده از اتصالات جوش دار را نمی دهند، چرا که اتصالات جوش دار مقاومت سازه را پایین آورده و سازه از استحکام کمتری برخوردار است.

مزایای استفاده از اسکلت فلزی

اسکلت فلزی در مقایسه با اسکلت بتنی مزایایی دارد که عبارتند از:

سازه های فلزی که بصورت اسکلت فلزی ساخته می شوند مقاومت بیشتری نسبت به وزن ساختمان دارند به همین دلیل از اسکلت های فلزی در ساختمان های مرتفع و سوله ها و نیز سازه هایی که در زمین های سست بنا می شوند، گزینه مناسب تری می باشد.
نکته مهم در ساخت و سازها این است که وزن ساختمان ها با اسکلت های فلزی نسبت به وزن ساختمان ها با اسکلت بتنی کمتر است. همچنین اسکلت های فلزی برای سازه های بلند مناسب تر است.
قطعات اسکلت های فلزی در کارخانه تهیه می شوند بنابراین هدر رفت و پرتی مصالح در اسکلت فلزی به مراتب کمتر از اسکلت بتنی می باشد.
اسکلت فلزی مراحل ساخت و اجرای ساده تری دارد.
پیشرفت پروژه در حال ساخت با اسکلت فلزی بسیار سریع تر می باشد.
سازه هایی با اسکلت فلزی نسبت به انفجار مقاومت بیشتری دارند.
حجم فونداسیون در سازه هایی با اسکلت فلزی کمتر است.
نصب و اجرای قطعات اسکلت فلزی به مراتب از اسکلت بتنی سریع تر بوده و در نتیجه زمان کوتاه تری برای اجرای آن طول می کشد.
در ۲ سازه ی یکسان به لحاظ ابعاد و ارتفاع، ستون های ساختمانی که اسکلت فلزی دارد سطح مرده کمتری نسبت به ساختمانی که با اسکلت بتنی ساخته شده است، دارد. در واقع ستون های سازه های اسکلت فلزی کم حجم تر و کوچک تر هستند.
استفاده از اسکلت فلزی سطح زیر بنای سازه را افزایش می دهد.
اسکلت فلزی را می توان در هر مرحله ای از کار، بدون از بین رفتن مصالح و یا تخریب، اصلاح نمود.
در تمامی مراحل انجام عملیات ساخت می توان اسکلت فلزی را بازرسی کرده و تست های غیر مخرب بر روی انجام داد.

جنس اسکلت فلزی

اسکلت فلزی در واقع از فولاد، تیر و ستون تشکیل شده است.

از آن جایی که اسکلت فلزی بدنه اصلی بنا می باشد بنابراین حائز اهمیت بوده و بایستی از مصالح درجه یک در آن استفاده شده باشد. اصلی ترین مصالح به کار رفته در اسکلت فلزی، فولاد می باشد که به علت دارا بودن ویژگی هایی، سبب شده تا در بنیادی ترین قسمت ساخت بنا به کار برده شود.

سوله های صنعتیویژگی های مهم فولاد که سبب شده از آن در ساخت اسکلت فلزی استفاده شود عبارتند از:

  1. مقاومت بالا

  2. شکل پذیری

  3. جوش خوردن

  4. همگن بودن

  5. خم پذیری

  6. ارتجاعی بودن

 

لذا استفاده از چنین اسکلت هایی در ساختمان ها سبب می شود تا در عین کم وزنی، مقاومت بیشتری نسبت به ضربات و یا عوامل بیرونی داشته باشند. همچنین سازه ها یا ساختمان هایی که با این اسکلت ها بنا می شوند تعادل بیشتری داشته و در نتیجه مقاوم تر هستند.

 

امکانات تقویت و یا مقاوم سازی در اسکلت  فلزی وجود دارد است یعنی چنانچه به علل مختلفی همچون تغییر ضوابط و مقررات و یا محاسبات نادرست و … مقاومت اسکلت پایین باشد، می توان با پیچ و پرچ و یا جوش زدن قطعات جدید، آن را تقویت نمود و یا حتی قسمت های جدیدی را به آن اضافه کرد.

مواردی که درباره اسکلت فلزی

ساختمان های امروزی که مشاهده می کنیم اکثرا با سازه ها و اسکلت فلزی بنا شده است. اسکلت فلزی ساختمان ها که به صورت افقی و عمودی در ابتدای ساخت بنا بر پا می شوند، پیکره اصلی ساختمان ها را تشکیل می دهند.

اسکلت فلزی که با نام های سازه فلزی و یا اسکلت فولادی نیز شناخته می شود به مجموعه ‌ای از قسمت های ساخته ‌شده از جنس ورق های فلزی و یا فولاد گفته می‌شود که با اتصالات محکم به یکدیگر متصل می شوند.

شرکت فنی مهندسی آرمان سوله

آرمان سوله با سابقه کاری چهل دهه در زمینه ساخت انواع اسکلت های فلزی و سوله در کاربری های مختلف، سعی دارد تا نیاز های هموطنان و سرمایه گذاران را در جای جای ایران عزیزمان برآورده سازد. آرمان سوله همچنین با هدف ارائه خدمات مهندسی و تولید سازه های فلزی در عرصه صنعت کشور همواره می کوشد تا بهترین و به روز ترین سازه ها را در اختیار شما خوبان قرار دهد.

بنابراین از هر کجای ایران عزیز جهت سفارش ساخت اسکلت های فلزی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا در کوتاه ترین زمان ممکن با کیفیت ترین اسکلت های فلزی را بر اساس طرح و نقشه خود تحویل بگیرید.

سوله سبک

مقایسه قیمت اسکلت فلزی ساختمان و اسکلت بتنی

قبل از اقدام به ساختمان سازی اولین مسئله ای که مورد توجه قرار می گیرد برآورد هزینه های ساخت اسکلت فلزی است. از آنجایی که دو روش استفاده از اسکلت فلزی ساختمان و اسکلت بتنی روش های متداول در ساخت هستند پس معمولا مقایسه قیمت ها در این دو روش صورت می گیرد. برآورد مالی و سبک سنگین کردن به منظور استفاده از بهترین روش یکی از اقدامات حرفه ای در ساختمان سازی است.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید استفاده از روش های ساخت ساختمان طبق نیاز محیطی و قانونی صورت می گیرد و هرگونه مقایسه قیمت اسکلت فلزی ساختمان و اسکلت بتنی به منظور انتخاب یک روش فقط با مقیاس قرار دادن قیمت کار درست و حرفه ای نیست اما اگر بخواهیم برای برآورد هزینه های کلی یک برآورد داشته باشیم می توانیم بگوییم که هزینه نهایی اسکلت بتنی برای ساخت دو ساختمان مشابه حدود 20 درصد از اسکلت فلزی ساختمان بیشتر می باشد.

این افزایش هزینه به دلیل استفاده از میلگرد در ساخت ستون هاست که علاوه بر هزینه های بتن باید پرداخته شود. وزن فولادی که به شکل میلگرد در سازه های بتنی استفاده می شود حدود 35 درصد کمتر از کل وزن آهن مصرفی در اسکلت فلزی ساختمان است. علاوه بر هزینه مواد اولیه به زمان اجرا و دستمزد کار و دیگر هزینه ها به قیمت اسکلت بتنی در برابر اسکلت فلزی ساختمان اضافه می شود. اگرچه مقایه قیمت در این دو روش ساخت را مطرح کردیم اما باید بدانید که عوامل بسیاری در قیمت تمام شده اسکلت فلزی ساختمان موثر است. برای اطلاع از قیمت روز اسکلت فلزی ساختمان می توانید به سایت آرمان سوله مراجعه کنید و با ارتباط با کارشناسان می توانید برآورد هزینه دقیقی داشته باشید.

مزایای اسکلت فلزی نسبت به اسکلت بتنی و مناظره بین فولاد و بتن

مزایای اسکلت فلزی نسبت به بتنی :

مقاومت بالا : مقاومت قطعات فلزی زیاد بوده و نسبت مقاومت به وزن آن از مصالح بتنی بزرگتر است ، به این علت در دهانه های بزرگ سوله ها و ساختمان های مرتفع و ساختمانهائی که برزمینهای سست قرارمیگیرند ، حائز اهمیت فراوان میباشد .

خواص یکنواخت : فولاد در داخل کارخانجات بزرگ و تحت نظارت دقیق تهیه می شود ، لذا خواص آن بر خلاف بتن یکنواخت است . اطمینان در یکنواختی خواص مصالح باعث انتخاب ضریب اطمینان کوچکتر می شود که این به نوبه خود منجر به صرفه جویی در مصرف مصالح می شود .

دوام : دوام فولاد بسیار خوب است و ساختمانهای با سازه فلزی که در نگهداری آنها دقت گردد برای مدت طولانی قابل بهره برداری خواهند بود .

خواص ارتجاعی : به علت همگن بودن فولاد ، خواص ارتجاعی محاسباتی آن با تقریب بسیار خوبی مصداق عملی دارد . فولاد تا محدوده وسیعی از تنشها از قانون هوک بخوبی پیروی می کند مثلآ ممان اینرسی یک مقطع فولادی را میتوان با اطمینان در محاسبه وارد نمود . حال اینکه در مورد مقطع بتنی ارقام مربوطه چندان معین و قابل اطمینان نمی باشد .

شکل پذیری : از خاصیت مثبت مصالح فلزی شکل پذیری آن است که قادرند تمرکز تنش را که در واقع علت شروع خرابی است ونیروی دینامیکی و ضربه ای را تحمل نماید در حالیکه مصالح بتنی ترد و شکننده در مقابل این نیروها فوق العاده ضعیف اند. یکی از عواملی که در هنگام خرابی ، خود عضو خبر داده و ازخرابی ناگهانی وخطرات آن جلوگیری میکند.

پیوستگی مصالح : قطعات فلزی با توجه به مواد متشکه آن پیوسته و همگن می باشند ولی در قطعات بتنی صدمات وارده در هر زلزله به پوشش بتنی روی سطح میلگرد وارد میگردد وترکهائی که در پوشش بتن پدید می آید ، قابل کنترل نبوده و احتمالا” ساختمان در پس لرزه یا زلزله بعدی ضعف بیشتر داشته و تخریب شود .

سوله ارزان

سوله ارزان

مقاومت متعادل مصالح : مقاومت فولاد در کشش و فشار یکسان و در برش نیز خوب و نزدیک به کشش و فشار است . در تغییر وضع بارها ، نیروی وارده فشاری و کششی قابل تعویض بوده و مقاطع به خوبی عکس العمل نشان می دهند و همچنین مقاطعی که در بار گذاری عادی تنش برشی در انها کوچک است ، در بارهای پیش بینی شده ،تحت اثر پیچش و در نتیجه برش ناشی از آن قرار میگیرند. در ساختمانهای بتنی مسلح مقاومت بتن در فشار خوب ، ولی در کشش و یا برش کم است. پس در مناطقی که احتمالا تحت نیروی کششی قرار گرفته و مسلح نشده باشد تولید ترک و خرابی مینماید.

انفجار : در ساختمانها بارهای وارده توسط اسکلت ساختمان تحمل شده و از قطعات پرکننده مانند تیغه ها و دیواره ها استفاده نمی شود . نیروی تخریبی انفجار سطوح حائل را از اسکلت جدا می کند و انرژی مخرب آشکار میشود ، ولی ساختمان اسکلت فلزی کلا” ویران نخواهد گردید ولی در ساختمانهایی بتن مسلح خرابی دیوارها باعث ویرانی ساختمان خواهد شد .

تقویت پذیری و امکان مقاوم سازی : اعضاء ضعیف ساختمان اسکلت فلزی را در اثر محاسبات اشتباه ، تغییر مقررات و ضوابط ، اجراء و …. میتوان با جوش یا پرچ یا پیچ کردن قطعات جدید ، تقویت نمود و یا قسمت یا دهانه هائی اضافه کرد .

شرایط آسان ساخت و نصب : تهیه قطعات فلزی در کارخانجات و نصب آن در موقعیت ، شرایط جوی متفاوت با تهمیدات لازم قابل اجراء است .

سرعت نصب : نصب قطعات فلزی نسبت به اجراء قطعات بتنی مدت زمان بسیار کمتری می طلبد .

پرت مصالح : با توجه به تهیه قطعات از کارخانجات ، پرت مصالح نسبت به تهیه و بکارگیری بتن کمتر است .

وزن کم : ‌میانگین وزن ساختمان فولادی را می توان بین 245 تا 390 کیلوگرم بر مترمربع و یا بین 80 تا 128 کیلوگرم بر مترمکعب تخکین زد ، درحالی که در ساختمانهای بتن مسلح این ارقام به ترتیب بین 480 تا 780 کیلوگرم برمترمربع یا 160 تا 250 کیلوگرم برمترمکعب می باشد . (دوستان توجه داشته باشند وزن همه المانهای ساختمان مد نظر است نه فقط اسکلت)

اشغال فضا :‌ در دو ساختمان مساوی از نظر ارتفاع و ابعاد ، ستون و تیرهای ساختمانهای اسکلت فلزی از نظر ابعاد کوچکتر از ساختمانهای بتنی میباشد ، سطح اشغال یا فضای مرده در ساختمانهای بتنی بیشتر ایجاد میشود .

ضریب نیروی لرزه ای : حرکت زمین در اثر زلزله موجب اعمال نیروهای درونی در اجزاء ساختمان میشود ، بعبارت دیگر ساختمان برروی زمینی که بصورت تصادفی و غیر همگن در حال ارتعاش است ، بایستی ایستایی داشته و ارتعاش زمین را تحمل کند . در قابهای بتن مسلح که وزن بیشتر دارد ، ضریب نیروی لرزه ای بیشتر از قابهای فلزی است . تجربه نشان میدهد که خسارت وارده برساختمانهای کوتاه و صلب که در زمینهای محکم ساخته شده اند ، زیاد است . درحالیکه در ساختمانهای بلند و انعطاف پذیر ، آنهائی که در زمینهائی نرم ساخته شده اند ، صدمات بیشتری از زلزله دیده اند . بعبارت دیگر در زمینهای نرم که پریود ارتعاش زمین نسبتا” بزرگ است ، ساختمان های کوتاه نتایج بهتری داده اند و برعکس در زمینهای سفت با پریود کوچک ، ساختمان بلند احتمال خرابی کمتر دارند.

عکس العمل ساختمانها در مقابل حرکت زلزله بستگی به مشخصات خود ساختمان از نظر صلبیت و یا انعطاف پذیری آن دارد و مهمترین مشخصه ساختمان در رفتار آن در مقابل زلزله ، پریود طبیعی ارتعاش ساختمان است که اسکلتهای فلزی عملکرد به مراتب بهتری دارند .

سازنده سوله

معایب ساختمانهای اسکلت فلزی:

  • ضعف در دمای زیاد : مقاومت ساختمان فلزی با افزایش دما نقصان می یابد . اگر دمای اسکلت فلزی از 500 تا 600 درجه سانتی گراد برسد ، تعادل ساختمان به خطر می افتد .
  • خوردگی و فساد فلز در مقابل عوامل خارجی : قطعات مصرفی در ساختمان فلزی در مقابل عوامل جوی خورده شده و از ابعاد آن کاسته میشود و مخارج نگهداری و محافظت آن زیاد است.
  • تمایل قطعات فشاری به کمانش : با توجه به اینکه مقاومت قطعات فلزی زیاد و ابعاد مصرفی معمولا” کوچک است ، تمایل به کمانش در این قطعات یک نقطه ضعف بحساب می رسد .
  • جوش نامناسب : در ساختمانهای سازه فلزی اتصال قطعات به همدیگر با جوش ، پرچ و پیچ صورت میگیرد . استفاده از پیچ و مهره وتهیه و ساخت قطعات در کارخانجات اقتصادی ترین و فنی ترین کار می باشد که در کشور ما برای ساختمانهای متداول چنین امکاناتی مهیا نیست . اتصال با جوش بعلت عدم مهارت جوشکاران ، استفاده از ماشین آلات قدیمی ، عدم کنترل دقیق توسط مهندسین ناظر ، گران بودن هزینه آزمایش جوش و غیره بزرگترین ضعف میباشد.

تجربه ثابت کرده است که سوله ها و اسکلتهای ساخته شده در کارخانجات درصورت رعایت مشخصات فنی و استاندارد ، این عیب را نداشته و دارای مقاومت سازه ای مناسب در برابر بارهای وارده و نیروی زلزله است.

مناظره بین فولاد و بتن به زبان شعر

گفت فولاد بتن را روزی
که چرا تو اینقدر مرموزی؟

درکشش مثل لبو میمانی
در خمش هم که خودت میدانی

گفتی از علم تخطی نکنی
پس چرا کرنش خطی نکنی؟

تا مسلح نشوی از فولاد
تویی و اینهمه عیب و ایراد

غالبا کیفیتت پایین است
اصلا انگارکه made in چین است

چه کسی کنترل کرده جان تو را؟
نسبت آب به سیمان تو را؟

آخر این قدر تخلخل از چیست؟
غالبا ویبره ات کافی نیست

چند روزی همه سرگردانند
تا عمل آوریت گردانند

ناظر و کارگر و کار آموز
آب باید بدهندت هر روز

حرف من را بشنو ،باور کن
برو ورزش بکن و لاغر کن

شده ابعاد تو بسیار زیاد
مثلا تیر نود در هفتاد

سازه های بتنی سنگین است
سرعت ساختشان پایین است

در جوابش بتن آمد به سخن
گفت آخر تو چه دانی از من؟

گرچه از آبم و سیمانم و سنگ
هرگز اما نزنم مثل تو زنگ

بیخودی مثل تو کرنش نکنم
زیر هر بار کمانش نکنم

نیست فولاد خفن تر از من
من نترسم از آتش اصلا

اتصالات درونت ناجور
هیکلت پر شده از جوش غرور

سخنی بین من و بین تو نیست
هر چه باشد پی ات آخر بتنی است

مزایای سوله

ايجاد استحکام متناسب با نياز طراحي امکان پرهيز از عيوب ذاتي سازه‎هاي تير ورقي در سوله امکان طراحي و اجراي سازه‎هايي با ابعاد بزرگ و بسيار قابل توجه فونداسيون سبکتر در قياس با سازه‎هاي مشابه تير ورق سبکي قابل توجه سازهاي مني زياد در برابر عوامل مخرب محيطي همچون زلزله ( به دليل نسبت استحکام به وزن بالا ) انعطاف پذيري زياد توانايي اجراي سازه‎هايي با اشکال متنوع امکان استفاده از مصالح متنوع در ساخت سوله دارد.

نویسنده :آرمان سوله

دیدگاه ها بسته شده است