اسکلت فلزی

ساخت و ساز با اسکلت فلزی

امروزه با رشد و توسعه ی شهر ها و پیشرفت در روش های ساخت و ساز، روش های مدرن ساخت سازه ها جایگزین روش های سنتی شده اند. سازه های فلزی ( اسکلت فلزی ) که مبنای ساخت یک بنا می باشند می توانند ساختمان را ایمن کرده و در برابر حوادث طبیعی مقاوم سازند.

از آن جایی که در ساخت سازه ها از دو روش اسکلت فلزی و اسکلت بتنی استفاده می شود بر آن شدیم تا در این مقاله از سایت آرمان سوله شما عزیزان را با هر آن چه که نیاز است در خصوص این اسکلت ها بدانید آشنا سازیم.

تاریخچه استفاده از اسکلت فلزی

استفاده از اسکلت های فلزی در سازه ها تاریخچه ای طولانی دارد. در ابتدا از چدن در ساخت این اسکلت ها استفاده می شد. رفته رفته چدن جای خود را به آهن کم کربن یا همان چکش خوار داد. اما به مرور زمان استفاده از فولاد در ساخت اسکلت های فلزی جایگزین دیگر مصالح شد، تا جایی که امروزه به اسکلت فلزی، اسکلت فولادی نیز گفته می شود.

بهترین نوع اتصالات برای اسکلت فلزی پیچ و مهره می باشد و حتی در برخی از کشور های اروپایی اجازه استفاده از اتصالات جوش دار را نمی دهند، چرا که اتصالات جوش دار مقاومت سازه را پایین آورده و سازه از استحکام کمتری برخوردار است.

مزایای استفاده از اسکلت فلزی

اسکلت فلزی در مقایسه با اسکلت بتنی مزایایی دارد که عبارتند از:

سازه هایی که با اسکلت فلزی ساخته می شوند مقاومت بیشتری نسبت به وزن ساختمان دارند به همین دلیل از چنین سازه هایی در ساختمان های مرتفع و سوله ها و نیز سازه هایی که در زمین های سست بنا می شوند، گزینه مناسب تری می باشد.
وزن ساختمان ها با اسکلت های فلزی نسبت به وزن ساختمان ها با اسکلت بتنی کمتر است.
اسکلت های فلزی برای سازه های بلند مناسب تر است.
قطعات اسکلت های فلزی در کارخانه تهیه می شوند بنابراین هدر رفت و پرتی مصالح در اسکلت فلزی به مراتب کمتر از اسکلت بتنی می باشد.
اسکلت فلزی مراحل ساخت و اجرای ساده تری دارد.
پیشرفت پروژه در حال ساخت با اسکلت فلزی بسیار سریع تر می باشد.
سازه هایی با اسکلت فلزی نسبت به انفجار مقاومت بیشتری دارند.
حجم فونداسیون در سازه هایی با اسکلت فلزی کمتر است.
نصب و اجرای قطعات اسکلت فلزی به مراتب از اسکلت بتنی سریع تر بوده و در نتیجه زمان کوتاه تری برای اجرای آن طول می کشد.
در ۲ سازه ی یکسان به لحاظ ابعاد و ارتفاع، ستون های ساختمانی که اسکلت فلزی دارد سطح مرده کمتری نسبت به ساختمانی که با اسکلت بتنی ساخته شده است، دارد. در واقع ستون های سازه های اسکلت فلزی کم حجم تر و کوچک تر هستند.
استفاده از اسکلت فلزی سطح زیر بنای سازه را افزایش می دهد.
اسکلت فلزی را می توان در هر مرحله ای از کار، بدون از بین رفتن مصالح و یا تخریب، اصلاح نمود.
در تمامی مراحل انجام عملیات ساخت می توان اسکلت فلزی را بازرسی کرده و تست های غیر مخرب بر روی انجام داد.

جنس اسکلت فلزی

اسکلت فلزی در واقع از فولاد، تیر و ستون تشکیل شده است.

از آن جایی که اسکلت فلزی بدنه اصلی بنا می باشد بنابراین حائز اهمیت بوده و بایستی از مصالح درجه یک در آن استفاده شده باشد. اصلی ترین مصالح به کار رفته در اسکلت فلزی، فولاد می باشد که به علت دارا بودن ویژگی هایی، سبب شده تا در بنیادی ترین قسمت ساخت بنا به کار برده شود.

از جمله ویژگی های فولاد که سبب شده از آن در ساخت اسکلت فلزی استفاده شود عبارتند از:

  • مقاومت بالا
  • قابلیت شکل پذیری
  • قابلیت جوش خوردن
  • قابلیت همگن بودن
  • قابلیت خم پذیری
  • قابلیت ارتجاعی بودن

بنابراین به کار بردن چنین اسکلت هایی در ساختمان ها سبب می شود تا در عین کم وزنی، مقاومت بیشتری نسبت به ضربات و یا عوامل بیرونی داشته باشند. همچنین سازه ها یا ساختمان هایی که با ای اسکلت ها بنا می شوند تعادل بیشتری داشته و در نتیجه مقاوم تر هستند.

اسکلت فلزی دارای امکان تقویت و یا مقاوم سازی است. به این معنا که چنانچه به علل مختلفی همچون تغییر ضوابط و مققرات و یا محاسبات نادرست و … مقاومت اسکلت پایین باشد، می توان با پیچ و پرچ و یا جوش زدن قطعات جدید به آن، آن را تقویت نمود و یا حتی قسمت های جدیدی را به آن اضافه کرد.

اسکلت فلزی چیست؟

اگر گشت و گذاری در سطح شهر داشته و به ساختمان های در حال ساخت نگاه کرده باشید، حتما نظرتان به اسکلت های فلزی ساختمان ها جلب شده است. اسکلت فلزی ساختمان ها که به صورت افقی و عمودی در ابتدای ساخت بنا برپا می شوند، پیکره اصلی ساختمان ها را تشکیل می دهند.

اسکلت فلزی که با نام های سازه فلزی و یا اسکلت فولادی نیز شناخته می شود به مجموعه ‌ای از قسمت های ساخته ‌شده از جنس ورق های فلزی و یا فولاد گفته می‌شود که با اتصالات محکم به یکدیگر متصل می شوند.

شرکت فنی مهندسی آرمان سوله

آرمان سوله با 40 سال سابقه کاری در زمینه ساخت انواع اسکلت های فلزی و سوله در کاربری های مختلف، سعی دارد تا نیاز های هموطنان و سرمایه گذاران را در جای جای ایران عزیزمان برآورده سازد. آرمان سوله همچنین با هدف ارائه خدمات مهندسی و تولید سازه های فلزی در عرصه صنعت کشور همواره می کوشد تا بهترین و به روز ترین سازه ها را در اختیار شما خوبان قرار دهد.

بنابراین از هر کجای ایران عزیز جهت سفارش ساخت اسکلت های فلزی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا در کوتاه ترین زمان ممکن با کیفیت ترین اسکلت های فلزی را بر اساس طرح و نقشه خود تحویل بگیرید.