اسکلت فلزی

ساخت و ساز با اسکلت فلزی

با توجه به رشد و توسعه ی شهر ها و شهرک های صنعتی همچنین پیشرفت ساخت و ساز با انواع متدهای بروز، روش های نوین ساخت سازه ها جایگزین روش های سنتی شده  است.  اسکلت فلزی  که مبنای ساخت یک بنا می باشند می توانند ساختمان را ایمن کرده و در برابر حوادث طبیعی مقاوم سازند.

همچنین در ساخت سازه ها از دو روش اسکلت فلزی و اسکلت بتنی استفاده می شود بر آن شدیم تا در این مقاله از سایت آرمان سوله شما عزیزان را با هر آن چه که نیاز است در خصوص این اسکلت فلزی بدانید آشنا سازیم.

تاریخچه اسکلت فلزی در چند دهه اخیر

استفاده از اسکلت فلزی در سازه ها تاریخچه ای طولانی دارد. در ابتدا از چدن در ساخت این اسکلت ها استفاده می شد. رفته رفته جنس های فولادی همانند چدن جای خود را به آهن کم کربن یا همان چکش خوار داد. اما به مرور زمان استفاده از فولاد در ساخت اسکلت های فلزی جایگزین دیگر مصالح شد، تا جایی که امروزه به اسکلت فلزی در اکثر ساخت و سازها استفاده می گردد.

بهترین نوع اتصالات برای اسکلت فلزی پیچ و مهره می باشد و حتی در برخی از کشور های اروپایی اجازه استفاده از اتصالات جوش دار را نمی دهند، چرا که اتصالات جوش دار مقاومت سازه را پایین آورده و سازه از استحکام کمتری برخوردار است.

مزایای استفاده از اسکلت فلزی

اسکلت فلزی در مقایسه با اسکلت بتنی مزایایی دارد که عبارتند از:

شازه های فلزی که بصورت اسکلت فلزی ساخته می شوند مقاومت بیشتری نسبت به وزن ساختمان دارند به همین دلیل از اسکلت های فلزی در ساختمان های مرتفع و سوله ها و نیز سازه هایی که در زمین های سست بنا می شوند، گزینه مناسب تری می باشد.
نکته مهم در ساخت و سازها این است که وزن ساختمان ها با اسکلت های فلزی نسبت به وزن ساختمان ها با اسکلت بتنی کمتر است. همچنین اسکلت های فلزی برای سازه های بلند مناسب تر است.
قطعات اسکلت های فلزی در کارخانه تهیه می شوند بنابراین هدر رفت و پرتی مصالح در اسکلت فلزی به مراتب کمتر از اسکلت بتنی می باشد.
اسکلت فلزی مراحل ساخت و اجرای ساده تری دارد.
پیشرفت پروژه در حال ساخت با اسکلت فلزی بسیار سریع تر می باشد.
سازه هایی با اسکلت فلزی نسبت به انفجار مقاومت بیشتری دارند.
حجم فونداسیون در سازه هایی با اسکلت فلزی کمتر است.
نصب و اجرای قطعات اسکلت فلزی به مراتب از اسکلت بتنی سریع تر بوده و در نتیجه زمان کوتاه تری برای اجرای آن طول می کشد.
در ۲ سازه ی یکسان به لحاظ ابعاد و ارتفاع، ستون های ساختمانی که اسکلت فلزی دارد سطح مرده کمتری نسبت به ساختمانی که با اسکلت بتنی ساخته شده است، دارد. در واقع ستون های سازه های اسکلت فلزی کم حجم تر و کوچک تر هستند.
استفاده از اسکلت فلزی سطح زیر بنای سازه را افزایش می دهد.
اسکلت فلزی را می توان در هر مرحله ای از کار، بدون از بین رفتن مصالح و یا تخریب، اصلاح نمود.
در تمامی مراحل انجام عملیات ساخت می توان اسکلت فلزی را بازرسی کرده و تست های غیر مخرب بر روی انجام داد.

جنس اسکلت فلزی

اسکلت فلزی در واقع از فولاد، تیر و ستون تشکیل شده است.

از آن جایی که اسکلت فلزی بدنه اصلی بنا می باشد بنابراین حائز اهمیت بوده و بایستی از مصالح درجه یک در آن استفاده شده باشد. اصلی ترین مصالح به کار رفته در اسکلت فلزی، فولاد می باشد که به علت دارا بودن ویژگی هایی، سبب شده تا در بنیادی ترین قسمت ساخت بنا به کار برده شود.

 ویژگی های مهم فولاد که سبب شده از آن در ساخت اسکلت فلزی استفاده شود عبارتند از:

  1. مقاومت بالا
  2. شکل پذیری
  3. جوش خوردن
  4. همگن بودن
  5. خم پذیری
  6. ارتجاعی بودن

لذا استفاده از چنین اسکلت هایی در ساختمان ها سبب می شود تا در عین کم وزنی، مقاومت بیشتری نسبت به ضربات و یا عوامل بیرونی داشته باشند. همچنین سازه ها یا ساختمان هایی که با این اسکلت ها بنا می شوند تعادل بیشتری داشته و در نتیجه مقاوم تر هستند.

امکانات تقویت و یا مقاوم سازی در اسکلت  فلزی وجود دارد است یعنی چنانچه به علل مختلفی همچون تغییر ضوابط و مقررات و یا محاسبات نادرست و … مقاومت اسکلت پایین باشد، می توان با پیچ و پرچ و یا جوش زدن قطعات جدید، آن را تقویت نمود و یا حتی قسمت های جدیدی را به آن اضافه کرد.

مواردی که درباراسکلت فلزی 

ساختمان های امروزی که مشاهده می کنیم اکثرا با سازه ها و اسکلت فلزی بنا شده است. اسکلت فلزی ساختمان ها که به صورت افقی و عمودی در ابتدای ساخت بنا بر پا می شوند، پیکره اصلی ساختمان ها را تشکیل می دهند.

اسکلت فلزی که با نام های سازه فلزی و یا اسکلت فولادی نیز شناخته می شود به مجموعه ‌ای از قسمت های ساخته ‌شده از جنس ورق های فلزی و یا فولاد گفته می‌شود که با اتصالات محکم به یکدیگر متصل می شوند.

شرکت فنی مهندسی آرمان سوله

آرمان سوله با سابقه کاری چهل دهه در زمینه ساخت انواع اسکلت های فلزی و سوله در کاربری های مختلف، سعی دارد تا نیاز های هموطنان و سرمایه گذاران را در جای جای ایران عزیزمان برآورده سازد. آرمان سوله همچنین با هدف ارائه خدمات مهندسی و تولید سازه های فلزی در عرصه صنعت کشور همواره می کوشد تا بهترین و به روز ترین سازه ها را در اختیار شما خوبان قرار دهد.

بنابراین از هر کجای ایران عزیز جهت سفارش ساخت اسکلت های فلزی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا در کوتاه ترین زمان ممکن با کیفیت ترین اسکلت های فلزی را بر اساس طرح و نقشه خود تحویل بگیرید.

مقایسه قیمت اسکلت فلزی ساختمان و اسکلت بتنی

قبل از اقدام به ساختمان سازی اولین مسئله ای که مورد توجه قرار می گیرد برآورد هزینه های ساخت اسکلت فلزی است. از آنجایی که دو روش استفاده از اسکلت فلزی ساختمان و اسکلت بتنی روش های متداول در ساخت هستند پس معمولا مقایسه قیمت ها در این دو روش صورت می گیرد. برآورد مالی و سبک سنگین کردن به منظور استفاده از بهترین روش یکی از اقدامات حرفه ای در ساختمان سازی است.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید استفاده از روش های ساخت ساختمان طبق نیاز محیطی و قانونی صورت می گیرد و هرگونه مقایسه قیمت اسکلت فلزی ساختمان و اسکلت بتنی به منظور انتخاب یک روش فقط با مقیاس قرار دادن قیمت کار درست و حرفه ای نیست اما اگر بخواهیم برای برآورد هزینه های کلی یک برآورد داشته باشیم می توانیم بگوییم که هزینه نهایی اسکلت بتنی برای ساخت دو ساختمان مشابه حدود 20 درصد از اسکلت فلزی ساختمان بیشتر می باشد.

این افزایش هزینه به دلیل استفاده از میلگرد در ساخت ستون هاست که علاوه بر هزینه های بتن باید پرداخته شود. وزن فولادی که به شکل میلگرد در سازه های بتنی استفاده می شود حدود 35 درصد کمتر از کل وزن آهن مصرفی در اسکلت فلزی ساختمان است. علاوه بر هزینه مواد اولیه به زمان اجرا و دستمزد کار و دیگر هزینه ها به قیمت اسکلت بتنی در برابر اسکلت فلزی ساختمان اضافه می شود. اگرچه مقایه قیمت در این دو روش ساخت را مطرح کردیم اما باید بدانید که عوامل بسیاری در قیمت تمام شده اسکلت فلزی ساختمان موثر است. برای اطلاع از قیمت روز اسکلت فلزی ساختمان می توانید به سایت آرمان سوله مراجعه کنید و با ارتباط با کارشناسان می توانید برآورد هزینه دقیقی داشته باشید.